VPS چیست

VPS چیست؛ تفاوت سرور مجازی با اختصاصی

()

اگر از ما پرسیده شود که بهترین سرور برای میزبانی نرم افزارها و داده‌ها کدام است بی شک پاسخ سرور مجازی خصوصی ( VPS ) خواهد بود. و اما VPS چیست؟

سرور خصوصی مجازی (VPS) ماشینی است که تمام نرم افزارها و داده های مورد نیاز برای اجرای یک برنامه یا وب سایت را میزبانی می‌کند. مجازی نامیده می‌شود زیرا فقط بخشی از منابع فیزیکی زیربنایی سرور را مصرف می‌کند که توسط یک ارائه دهنده شخص ثالث مدیریت می‌شود. با این حال، شما به منابع اختصاصی خود در آن سخت افزار دسترسی خواهید داشت.

در ادامه بیشتر و دقیقتر به بررسی این که VPS چیست خواهیم پرداخت.

سرور مجازی یا VPS چیست؟

VPS چیست

هنگام ایجاد یک وب سایت یا برنامه وب، مشتریان معمولاً باید یک پایگاه داده راه اندازی کنند، یک وب سرور را پیکربندی کنند و کد خود را اضافه کنند. مدیریت سخت افزار سرور فیزیکی می‌تواند پیچیده و گران باشد. برای حل این مشکل، ارائه دهندگان هاستینگ سخت افزار زیربنایی را مدیریت می‌کنند و به کاربران اجازه می‌دهند این منابع را مصرف کنند.

با خرید سرور مجازی پرسرعت ، هر کاربر یک ماشین مجازی با منابع اختصاصی دریافت می‌کند که آماده استقرار و پیکربندی برنامه یا وب سایت خود است. به این ترتیب، مشتریانی که از میزبانی VPS استفاده می‌کنند، می‌توانند بدون اتلاف وقت و انرژی با سرورهای فیزیکی میزبان کد خود، روی برنامه‌ها یا وب سایت های خود تمرکز کنند. ارائه دهندگان هاست VPS عملکرد ایمن، قابل اعتماد و ثابت برای وب سایت های خود دارند.

سرورها معمولاً حافظه، قدرت پردازش و ذخیره سازی بیشتری نسبت به موارد مورد نیاز یک وب سایت دارند. ارائه دهندگان میزبانی وب با استفاده از ترتیبات میزبانی مختلف، این منابع را بین مشتریان مختلف به اشتراک می‌گذارند.

تفاوت سرور مجازی با سرور اختصاصی

VPS چیست

۱- مقیاس پذیری

مقیاس سرور مجازی آسانتر از میزبانی سرور اختصاصی است.

با توجه به اینکه سرور خصوصی یک پارتیشن مجازی است، افزودن منابعی مانند حافظه، فضا و CPU ساده و سریع است.

همچنین به همین دلیل است که یک VPS رایگان ارائه شده توسط یک ارائه دهنده میزبانی سرور برای آزمایش، می‌تواند به یک سرور مجازی پولی با همان آدرس IP ارتقا یابد.

خرید سرور اختصاصی وب‌رمز یک دسترسی مشتری به پایه منابع کامل سخت افزار را فراهم می‌کند.

افزایش منابع در یک برنامه میزبانی اختصاصی بستگی به مشخصات سرور اختصاصی گرفته شده دارد.

امکان افزودن حافظه و فضای دیسک بر روی سرور اختصاصی وجود دارد به شرطی که سخت افزار دارای اسلات هایی در آن باشد.

به طور کلی، یک سرور مجازی در مقایسه با یک سرور اختصاصی بسیار مقیاس پذیرتر است.

علاوه بر این، یک سرور مجازی را می‌توان بدون خرابی ارتقا یا کاهش داد که در یک سرور اختصاصی امکان پذیر نیست.

ما به مقیاس‌بندی منابع در VPS اشاره کردیم و این احتمالاً یکی از مهم‌ترین تفاوت‌ها در مورد سرورهای مجازی در مقابل میزبانی سرور اختصاصی است. یک سرور خصوصی مجازی انعطاف پذیری بسیار بیشتری را ارائه می‌دهد، با توانایی افزایش مقدار و توزیع هسته های CPU، RAM و ظرفیت ذخیره سازی با رشد پروژه شما.

میزبانی سرور اختصاصی آنچنان مقیاس پذیری ارائه نمی‌دهد. در واقع، آنچه ارائه می‌دهد بسیار محدود است. از آنجایی که این یک سرور فیزیکی است، ارتقاء مشخصات شما بسیار دشوارتر است و احتمالاً منجر به خرابی برای انتقال به سرور دیگر می‌شود.

۲- منابع

شرکت‌های بزرگ یا شرکت‌هایی که به طور خاص به محرمانه بودن و امنیت نیاز دارند به دنبال سرور اختصاصی هستند تا از تنظیمات پرقدرت آن استفاده کنند.

هیچ سرور مجازی نمی‌تواند با مشخصات سرور اختصاصی از نظر در دسترس بودن CPU و ظرفیت حافظه مطابقت داشته باشد.

به همین دلیل است که اجرای سرویس‌ها یا برنامه های کاربردی با منابع فشرده همیشه یک چالش است.

منابعی که یک سرور باید ارائه دهد بدون شک یک معامله بزرگ است. شما بدون دانستن اینکه مواد لازم برای اتمام پروژه را دارید چیزی نمی‌سازید، درست است؟ خوب، در مورد پروژه های دیجیتال هم همینطور است. اگر قصد دارید یک سایت بسازید یا یک برنامه کاربردی توسعه دهید، باید مطمئن شوید که فضای لازم برای ساخت آن و قدرت اجرای آن را دارید. سرورهای اختصاصی و VPS هر دو رویکرد خاص خود را به منابع دارند که هر کدام برای برخی موارد استفاده بهتر از موارد دیگر مناسب هستند.

VPS بیشتر یک گزینه “شروع کوچک و رشد” است. آنها برای پروژه هایی که ممکن است فقط به منابع کمتری برای شروع نیاز داشته باشید، با توانایی ارتقاء با رشد پروژه شما عالی هستند. سرورهای اختصاصی، با این حال، از همان ابتدا ضعیف هستند. شما پردازنده‌های قدرتمندتر، رم بیشتر و درایوهای ذخیره‌سازی بزرگ‌تر را دریافت خواهید کرد که برای پروژه‌هایی که می‌دانید به منابع بیشتری نیاز دارید، ایده‌آل است.

۳- قیمت

یک سرور مجازی در مقایسه با یک سرور اختصاصی هزینه کمی‌دارد.

با این حال، یک سرور مجازی خروجی هایی را ارائه می‌دهد که دقیقاً زیر سطح عملکرد یک سرور اختصاصی تمام عیار است.

حتی یک سرور اختصاصی فوری سطح ورودی با سه برابر قیمت اجاره ماهانه متوسط سرور مجازی یا سرور خصوصی مجازی شروع می‌شود.

یکی دیگر از تفاوت های بزرگ بین VPS و میزبانی سرور اختصاصی قیمت است. منابع بزرگ با برچسب قیمت بالایی همراه هستند، بنابراین مسلم است که سرورهای اختصاصی گرانتر از VPS خواهند بود. اما اگر می‌دانید که این بهترین میزبانی برای پروژه شماست و بهترین سطوح عملکرد را در آنجا دریافت می‌کنید، قطعا ارزشش را دارد.

اگر به آن همه قدرت نیاز ندارید و به دنبال شروع کار با حجم کمتر هستید، یک سرور VPS ارزان قیمت کمتری در کیف پول شما ایجاد می‌کند. به علاوه، در صورت نیاز، همیشه می‌توانید منابع را افزایش دهید. سرورهای مجازی سطح بالاتری وجود دارند که عملکرد را در مقایسه با محدوده‌های ارزان‌تر افزایش می‌دهند، اما بدیهی است که اینها برچسب قیمت بیشتری نیز خواهند داشت.

۴- کنترل

VPS چیست

بسته به ارائه دهنده میزبانی که انتخاب می‌کنید، میزان کنترلی که با سرور خصوصی مجازی در مقابل سرور اختصاصی دریافت می‌کنید می‌تواند تقریباً مشابه باشد. یکی از بزرگترین عوامل این است که آیا شما یکی را انتخاب می‌کنید که مدیریت شود یا مدیریت نشده. هر دو سرور مجازی و سرور اختصاصی دسترسی ریشه کامل را ارائه می‌دهند، به این معنی که در مورد نحوه راه اندازی، نصب نرم افزار و نحوه مدیریت پشتیبان گیری شما همه عکس‌ها را فراخوانی می‌کنید.

شایان ذکر است که برخی از سرورهای اختصاصی دارای کنترل های سطح BIOS هستند که با VPS نمی‌توانید آنها را دریافت کنید. این بدان معناست که می‌توانید موارد سطح پایین مانند مصرف انرژی، بوت لودرها و امنیت در سطح سخت افزار را مدیریت کنید. با یک VPS، همه اینها توسط میزبان تعریف می‌شوند و چیزهایی نیستند که بتوانید آنها را تغییر دهید.

مزیت VPS این است که شما کنترل بیشتری بر منابع خود دارید، با توانایی افزایش مقیاس CPU، RAM و فضای ذخیره سازی در صورت نیاز و زمانی که ما را به نقطه بعدی در مورد مقیاس پذیری هدایت می‌کند.

نتیجه گیری

میزبانی VPS به شما امکان دسترسی به منابع تضمین شده و کنترل کامل را بدون نیاز به اجرای سرور خود می‌دهد. این یک راه حل عالی برای وب سایت های با ترافیک متوسط تا بالا، منابع سنگین و وب سایت های تجارت الکترونیک است. با این حال، مشاغلی که انتظار رشد سریع دارند نیز می‌توانند از ثبات خدمات بهره مند شوند.

اگر می‌خواهید یک محیط میزبانی قابل اعتماد و در مقیاس تجاری با قیمت مناسب داشته باشید، قطعاً ارزش دارد که میزبانی VPS را برای وب سایت خود در نظر بگیرید.

برای گرفتن هر گونه مشاوره و خرید و راه اندازی سرور متناسب نوع فعالیت خود میتوانید از متخصصین و کارشناسان وب رمز یاری بگیرید.

از این مطلب چقدر راضی بودید ؟

میانگین امتیاز / ۵. امتیاز

No votes so far! Be the first to rate this post.

اشتراک گذاری