راهکارهای رفع مشکل پر شدن حافظه گوشی

۷ راهکار رفع پر شدن بی دلیل حافظه گوشی اندروید

()

پر شدن بی دلیل حافظه گوشی در گوشی سامسونگ و شیائومی و دیگر نسخه‌های اندروید و گوشی چیست و چطور این مشکل کمبود حافظه گوشی را برطرف کنیم.

یکی از دلایل اصلی پر شدن حافظه گوشی گذر زمان است یعنی طی گذشت زمان و کار با گوشی و نصب نرم افزارهای مختلف و برنامه‌های متعدد اتفاقات دور از چشم شما اتفاق می‌افتد که جلوگیری از بروز آنها و رفع مشکل کار سختی نیست.

در این مقاله به صورت کامل در مورد این مشکل پر شدن حافظه گوشی بدون دلیل و داشتن فایل و برنامه زیاد را بررسی خواهیم کرد پس با دقت با ما همراه باشید.

فضای ذخیره سازی پر است ! (گالری موبایل خالی است)

اولین پیغامی که هنگام پر شدن حافظه موبایل به آن بر می‌خوریم این است که فضای ذخیره سازی پر است در حالی که گاهی چیزی در موبایل نیست !

اولین کاری که بعد از نمایش دادن این پیام در گوشی باید به آن توجه کنید میزان فضای مورد نیاز سیستم و حافظه اصلی گوشی است.

در گوشی‌های هوشمند می‌توانید به ابزاری دسترسی داشته باشید که فایل‌های سیستم را بررسی می‌کند و به شما اطلاع می‌دهد که هر مدل فایل چقدر فضای گوشی را گرفته است.

بر خلاف باور بعضی همیشه عکس و فیلم گوشی حجم بالایی را در خود به همراه ندارد گاهی فضاهایی که برنامه‌ها برای ذخیره سازی استفاده می‌کنند در حالی که ما از آنها بی‌خبریم.

این موارد در برنامه‌هایی که به صورت آنلاین فعالیت می‌کنند مانند بازی‌های آنلاین و برنامه‌های آموزشی که برای نمایش دادن ویدئوها آن را کامل دانلود و ذخیره می‌کنند رایج‌تر است.

برای شروع ابتدا وارد تنظیمات بشوید و نسبت به نسخه گوشی خود به فرض موبایل سامسونگ وارد تنظیمات حافظه و ذخیره سازی شوید.

بعد بررسی کنید که هر نوع فایل یعنی برنامه‌ها، فیلم‌ها و عکس‌ها و غیره چقدر از حافظه گوشی را پر کرده است.

اگر به نوع فایلی برخوردید که حافظه زیاد و غیرمعقولی پر کرده دلایل زیر را با دقت مطالعه کنید :

 • پر شدن حافظه گوشی با برنامه : اگر برنامه‌های شما حجمی بزرگ را گرفته‌اند احتمالا برنامه‌ای نصب کرده‌اید که هنگام اتصال به اینترنت موارد زیادی را دانلود کرده و در گوشی شما ذخیره کرده است.
 • پر شدن حافظه گوشی با سایر موارد : گاهی حافظه به وسیله موارد نامعلومی پر می‌شود که گوشی نمی‌تواند آن را شناسایی کند که بهتر است ابتدا حافظه کش گوشی را توسط منوی بوت گوشی حذف کنید.
 • پر شدن حافظه گوشی با عکس و فیلم یا موسیقی : در این مورد که نیازی به توضیح ندارد و واضح است که دستگاه شما توسط عکس و فیلم و موسیقی زیاد پر شده که در ادامه راهکارهای بهینه سازی آن را معرفی خواهم کرد.

پس به سراغ دلایل پر شدن گوشی و روش حذف آنها را به شما معرفی خواهیم کرد.

۱. پر شدن حافظه گوشی از کش تلگرام و اینستاگرام

شبکه‌های اجتماعی بخشی مهم چه درست چه نادرست از زندگی امروزه بیشتر مردم است و زمان زیادی هم در این برنامه‌ها مثل تلگرام و اینستاگرام و غیره صرف می‌شود.

آیا تا به حال این توجه کردید که در تلگرام زمانی که یک عکس یا فیلم یا موسیقی باز می‌کنید تا آن را مشاهده کنید یا گوش دهید فایل آن کجا ذخیره می‌شود ؟

تلگرام هنگامی که نصب می‌شود که بخش حافظه کش برای خود در نظر می‌گیرد تا بتواند فایل‌های دانلود شده را نگه دارد تا کاربر دوباره مجبور به دانلود فیلم و عکسی که قبلا باز کرده بود نشود.

اگر از تلگرام اصلی در گوشی همراه خود استفاده می‌کنید کافیست وارد بخش تنظیمات شوید و از قسمت داده‌ها و ذخیره سازی گزینه میزان استفاده از حافظه را باز کنید.

حال به بخش اصلی تنظیمات تلگرام مربوط به حافظه آن وارد می‌شوید و ممکن است به ارقامی بر بخورید که از دیدن آن حیرت زده شوید یکی از این مقدارها اندازه حافظه فایل‌های دانلودی شما از تلگرام طی مرور زمان است.

گاهی ممکن است این مقدار به بالای ۱۰ گیگابایت برسد.

۱۰ Gigabyte یعنی ۱۰ هزار مگابایت که بعد از مدتی فعالیت در تلگرام این فایل‌ها روی هم انبار شده و حافظه زیادی را از گوشی اندرویدی شما می‌گیرد.

حل مشکل پر شدن حافظه گوشی توسط تلگرام

پاکسازی حافظه تلگرام برای جلوگیری از پر شدن بی دلیل حافظه گوشی

برای اینکار اگر قصد ندارید که تلگرام را حذف کنید کافیست در قابلیت نگهداری رسانه‌ها که مدت زیادی از اضافه شدن به امکانات تلگرام نمی‌گذرد استفاده کنید.

یک ابزار بسیار کاربردی و کلیدی که شبکه اجتماعی تلگرام را باز به عنوان یکی از بهترین نرم افزارهای اجتماعی دنیا از نظر کیفیت فنی به دنیا معرفی می‌کند.

زمان نگهداری رسانه‌ها در تلگرام را روی ۳ روز یا ۱ ماه قرار دهید.

به این صورت نرم افزار تلگرام به صورت خودکار طبق زمانی که شما معین کردید حافظه کش برنامه را حذف می‌کند و دیگر تلگرام حافظه غیرمعقولی را از شما نخواهد گرفت.

اگر ذخیره کردن در گالری را به صورت خودکار برای تلگرام فعال نکردید این فایل‌ها در گالری و فضاهای دیگر نشان داده نمی‌شوند و مخفی می‌مانند.

برای همین حافظه گوشی بی دلیل پر می‌شده است اما حالا که راهکار جلوگیری از پر شدن بی دلیل حافظه گوشی توسط تلگرام را می‌دانید این راهکار را تست کنید.

خلاصه‌ی راهکار افزایش حافظه خالی گوشی با حذف فایل‌های تلگرام :

 • وارد برنامه تلگرام شوید.
 • گزینه Settings را انتخاب کنید.
 • روی گزینه Data And Storage کلیک کنید.
 • حافظه ذخیره سازی محلی را حذف کنید.
 • نگهداری رسانه‌ها را روی ۳ روز یا ۱ ماه قرار دهید.

اگر قصد نصب نرم افزار ساخت کلیپ با گوشی اندروید را دارید مقاله برنامه کلیپ ساز را مطالعه کنید.

۲. برنامه‌ حذف کش و خالی کردن حافظه اندروید

استفاده از نرم افزارهای پاکسازی حافظه گوشی اندروید

برنامه‌های مدیریت حافظه گوشی می‌توانند برای جلوگیری از پر شدن بی دلیل حافظه گوشی به شما کمک کنند.

نرم افزارهای اندرویدی برنامه نویسی شده‌اند که برای شما به صورت خودکار کار می‌کنند و حافظه گوشی را به صورت خودکار و برنامه ریزی شده تخلیه می‌کنند.

اما باید در استفاده از این نرم افزارها دقت کنید زیرا ممکن است که این برنامه‌ها موارد غیرمجازی که شما قصد ندارید حذف کنند را پاک کنند.

پاک کردن فضای گوشی همچنین فضای کش گوشی می‌تواند به افزایش فضای خالی گوشی برای نصب برنامه جدید یا فیلمبرداری کمک کند.

۴ مورد از نرم افزارهای پاکسازی گوشی :

 • Norton Clean
 • AVG Cleaner
 • Droid Optimizer
 • CC Cleaner

این برنامه‌ها را نصب کنید و از آنها برای پاکسازی حافظه گوشی استفاده کنید؛ این برنامه‌ها معمولا امکان شناسایی فایل‌های مخفی فعال در سیستم را ندارند.

این فایل‌ها می‌توانند همانطور که در راهکار اول توضیح داده شد حافظه موقت ذخیره شده نرم افزارهای اجتماعی مانند تلگرام باشند یا بازی و غیره.

۳. دیتای بازی‌های نصب شده و بازی‌های گذشته

یکی از دلایلی که ممکن گوشی سامسونگ شیائومی یا هوآوی یا هر مدل گوشی دیگری حافظه اشغالی زیادی داشته باشد باقی ماندن دیتای بازی است.

یکی از فایل‌های حجیم در گوشی موبایل دیتای بازی‌های اندرویدی است که جدا از فایل اصلی بازی باید روی گوشی در پوشه Android قرار گیرد تا بازی اجرا شود.

احتمال دارد در گذشته بازی را نصب کردید اما هنوز حافظه دیتای آن روی گوشی شماست و بی دلیل بخش زیادی از هارد موبایل را پر کرده است.

برای حذف این موارد باید کمی دقت کنید و مدل پکیج برنامه مثل ir.numtech.app را بشناسید.

با شناسایی پوشه برنامه حذف شده آن حذف کرده تا حافظه خالی دستگاه شما افزایش پیدا کند.

تا به اینجا در مورد دلایلی که کمتر به آن پرداخته می‌شود صحبت کردیم اما از الان به سراغ راهکارهای رایج می‌رویم.

حذف دیتای بازی نصب شده یا انتقال بازی به مموری

در این روش حذف دیتای بازی نصب شده کلا اطلاعات بازی حذف می‌شود.

حذف دیتای بازی یا انتقال بازی به مموری برای افزایش حافظه گوشی

این نمونه از گوشی سامسونگ است؛ منبع عکس toolbox.iskysoft.com

۴. تهیه مموری کارت یا SD memory

حافظه مموری گوشی که به صورت حافظه اضافی مانند یک هارد اکسترنال به گوشی شما اضافه می‌شود.

با استفاده از حافظه مموری گوشی شما می‌تواند تا ۳ برابر حافظه بیشتری را تجربه کند گوشی‌های هوشمند معمولا تا مموری ۲۵۶ گیگابایتی را پشتیبانی می‌کنند.

یک مموری ۶۴GB بخش زیادی از کمبود حافظه را در گوشی شما جبران می‌کند.

در گوشی‌های جدید معمولا شیار دوم برای مموری و سیم کارت ۲ یکی است یعنی اگر ۲ سیم کارت روی گوشی دارید امکان قرار دادن مموری وجود ندارد.

البته این مورد بیشتر در برخی از گوشی‌های هوآوی رایج بود که جدیدا در بیشتر گوشی‌ها شیار مخصوص حافظه مموری جدا است.

استفاده از مموری کارت برای افزایش حافظه گوشی

البته اگر گوشی با حافظه ۱۲۸GB یا ۲۵۶GB خریداری کردید چندان به نظر نمی‌رسد که به مشکل کمبود حافظه موبایل بر بخورید.

اما اگر باز هم این مشکل را داشتید و امکان اضافه کردن مموری وجود نداشت روش پنجم را به شما معرفی می‌کنم.

۵. استفاده از فلش یا هارد اکسترنال

قابلیت OTG بسیار برای کاربران موبایل مفید بود و از زمانی که این قابلیت رایج شد و به بیشتر گوشی‌ها اضافه شد مشکلات قابل توجهی از کاربران گوشی حذف کرد.

با استفاده از OTG می‌توان فلش و هارد اکسترنال را به گوشی وصل کرد مانند اتصال آن به کامپیوتر اما برای اتصال گوشی نیاز به تبدیل OTG دارید.

یک فلش یا هارد اکسترنال را به وسیله OTG به گوشی وصل کنید و فایل‌های حجیم ویدئویی و عکس‌هایی که قصد ذخیره سازی آنها را دارید به فلش یا هارد منتقل کنید بدون نیاز به کامپیوتر یا لپ تاپ.

در مقاله چگونه کامپیوتر را به اینترنت گوشی وصل کنیم در مورد روش‌های اتصال اینترنت گوشی به کامپیوتر و استفاده از آن در PC صحبت کردیم.

البته دقت کنید که هارد اکسترنال یا فلش را به خوبی تحت محافظت داشته باشید چون ممکن است با ضربه دیدن هارد اطلاعات آن از بین برود.

خب اگر امکان تهیه هارد اکسترنال و مموری را نداشتیم چه کنیم تا حافظه گوشی را افزایش دهیم ؟

تا روش ۳ قصد داشتیم بدانیم چطور حافظه گوشی را خالی کنیم اما از روش ۴ به بعد به دنبال افزایش حافظه گوشی به وسیله فضای اضافی هستیم.

در اینجا به سراغ راهکار ۶ می‌رویم.

۶. فضای ذخیره سازی ابری مثل Telegram و Google Drive

برنامه گوگل درایو برای ذخیره سازی فایل‌ها روی فضای ابری برای اینکه چگونه فضای گوشی را خالی کنیم

سایت‌ها و نرم افزارهای قدرتمند دنیا معمولا دارای سرورهای بسیار بزرگ هستند که دارای فضای زیاد و همچنین سخت افزار پیشرفته هستند تا حتی در دوران اوجه استفاده هم سرعت بالا را به کاربران هدیه دهند.

این سرورهای بزرگ و قدرتمند باعث شده امکاناتی همچون فضای ذخیره سازی ابری با حجم بالا و گاهی بدون محدودیت مثل تلگرام در اختیار کاربران قرار گیرد.

اگر به قست پیام‌های ذخیره شده در نرم افزار تلگرام وارد شوید می‌توانید ببینید که مثلا ویدئویی که ۲ سال پیش در آنجا اضافه کردید اگر پاک نکرده باشید هنوز وجود دارد با قابلیت دانلود.

استفاده از برنامه‌های غیر تخصصی ذخیره سازی کمی ریسک بیشتری به همراه دارد.

این به دلیل سرورهای قدرتمند است که موتور جستجوی گوگل با استفاده از فضای ابری یک ابزار جداگانه و مخصوص ذخیره سازی با نام Google Drive در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

وارد برنامه گوگل درایو اندروید (play.google.com) یا در کامپیوتر آدرس https://www.google.com/drive را باز کنید.

ترجیحا در مرورگری که با Gmail وارد شده اید خصوصا بهتر است که از گوگل کروم استفاده کنید.

در گوگل درایو به سادگی می‌توانید فایل‌های مورد نظر خود را بارگزاری کنید و حافظه گوشی خود را افزایش دهید اما گوگل درایو رایگان دارای محدودیت ۱۵ گیگابایتی است.

به جز گوگل درایو سایت‌های دیگری امکان ذخیره سازی را می‌دهند که دارای نسخه‌های پولی و رایگان مختلف‌اند مثل وب سایت Mediafire.

۷. ریست فکتوری و بازنشانی گوشی به تنظیمات کارخانه

اگر هیجکدام از مراحل بالا مشکل شما را حل نکرد که احتمال آن بسیار پایین است مگر اینکه گوشی شما مشکل سخت افزاری داشته یا ویروسی شده باشد.

با انجام ریست فکتوری و بازگرداندن کامل گوشی به تنظیمات کامل کارخانه مانند زمانی که گوشی نو تهیه کردید تمام اطلاعات گوشی حذف شده و تنظیمات به حالت اولیه باز می‌گردد.

این مورد برای برنامه‌های آنلاین و بازی‌های اینترنتی معمولا جواب نمی‌دهد چون تنظیمات و تمام اطلاعات بیشتر بازی‌های آنلاین روی سرورهای شرکت سازنده بازی ذخیره می‌شود.

مقاله آموزش کامپیوتر برای یادگیری کامپیوتر از صفر تا پیشرفت را از دست ندهید.

کد مخفی خالی کردن فضای گوشی

در واقع کدی مخفی برای خالی کردن حافظه گوشی وجود ندارد و کدهای معرفی شده برای استفاده از امکاناتی همچون ریست فکتوری هستند پس سعی کنید با استفاده از روش‌هایی که در این مقاله معرفی شده است حافظه گوشی خود را پاکسازی کنید.

سخن آخر

در این مقاله سعی کردمی مشکل پر شدن بی دلیل حافظه گوشی اندروید و سامسونگ و شیائومی و غیره را با دقت و معرفی روش‌های تخصصی و ساده برطرف کنیم؛ اما اگر باز این مشکل پابرجا بود احتمال دارد هارد و سخت افزار حافظه گوشی شما آسیب دیده باشد که بهتر است نسبت به تعویض آن اقدام کنید.

مروری مختصر و مفید بر روش‌های معرفی شده در مقاله :

 • حافظه موقت تلگرام و دیگر برنامه‌ها را حذف کنید.
 • از نرم افزارهای پاکسازی حافظه گوشی و مدیریت آن کمک بگیرید.
 • دیتای بازی‌ها را بررسی کنید و اگر بازی حذف شده دارید که دیتای آن باقی مانده آن را پاک کنید.
 • از یک مموری یا SD Card Memory برای افزایش حافظه گوشی استفاده کنید.
 • عکس‌ها و فیلم‌های گوشی را به یک هارد اکسترنال یا فلش حجم بالا منتقل کنید.
 • اطلاعات خود را روی یک حافظه ابری مانند Google Drive ذخیره کنید.
 • گوشی را ریست فکتوری کنید که کلا اطلاعات گوشی پاک خواهد شد.

امیدواریم از این مقاله بهره برده باشید.

فلش یا هارد اکسترنال چگونه به گوشی وصل می‌شودد ؟

برای اتصال هارد اکسترنال یا فلش به گوشی برای انتقال فایل‌ها و جلوگیری از پر شدن حافظه گوشی کافیست از یک تبدیل OTG استفاده کنید

آیا امکان افزایش حافظه گوشی بدون حذف وجود دارد ؟

اگر منظور شما تعویض هارد است بله اما بهتر است از هارد اصلی خود گوشی استفاده کنید و سعی کنید فایل‌های پنهان و غیرمفید گوشی را حذف کنید

بهترین راهکار خالی کردن حافظه گوشی قدیمی

برای خالی کردن حافظه گوشی قدیمی بهتر است اطلاعات آن را به حافظه دیگری منتقل کنید و بررسی کنید که برنامه‌ها و بازی‌های سابقا نصب بوده روی گوشی فضایی را اشغال نکرده باشند

از این مطلب چقدر راضی بودید ؟

میانگین امتیاز / ۵. امتیاز

No votes so far! Be the first to rate this post.

اشتراک گذاری