برای یادگیری از کجا شروع کنیم

آموزش کامپیوتر از صفر – راهنمای جامع یادگیری کامپیوتر

()

برای یادگیری کامپیوتر از کجا شروع کنیم ؟ سوالی که برای افراد علاقمند به کامپیوتر در ابتدای مسیر یادگیری کامپیوتر پیش می‌آید؛ کامپیوتر و فناوری به عنوان بخشی مهم از زندگی امروزی ما شناخته می‌شوند و همین باعث می‌شود آموزش کامپیوتر در مدارس و آموزشگاه‌های خصوصی به صورت فعال انجام شود.

اما در اول مسیر یادگیری کامپیوتر باید دقت کنید که هدف شما در نهایت چیست و چه نقطه‌ای از دنیای دیجیتال در نظر شماست؛‌ آیا برای استفاده روزمره و مطالعه کتاب و مشاهده فیلم و غیره به کامپیوتر نیاز دارید یا به صنعت کامپیوتر به چشم یک شغل نگاه می‌کنید.

در بیشتر این حالت ها کامپیوتر برای شما مفید خواهد بود اما اگر قصد دارید کامپیوتر را یاد بگیرید تا از طریق آن وارد بازارهای کار این صنعت مانند طراحی سایت یزد و سراسر کشور و برنامه نویسی و غیره شوید بهتر است این مقاله را با دقت مطالعه کنید تا بدانید برای یادگیری کامپیوتر از کجا شروع کنیم.

دوره آموزش مقدماتی تا پیشرفته کامپیوتر منتشر شد !

آموزش و یادگیری کامپیوتر از صفر

یادگیری کامپیوتر از پایه نیازمند صرف هزینه است چون در ازای هزینه زمانی، انرژی و مالی که در ازای آموزش کامپیوتر پرداخت می‌کنید مهارت و تخصصی می‌آموزید که بسیار کاربردی و مفید است؛ نقطه صفر کامپیوتر کارهایی مانند ایجاد کردن پوشه یا New Folder و تغییر نام کار با منوی استارت و وارد شدن به This PC در ویندوزهای جدید و My Computer در ویندوزهای قدیمی است.

مطالعه مقاله برنامه کلیپ ساز را از دست ندهید.

برای آموزش کامپیوتر از صفر و یادگیری مراحل مقدماتی نیازی به شرکت در دوره نیست و با دیدن ویدئوهای آموزشی مفید کامپیوتر می‌توانید فعالیت‌های ساده و اولیه کامپیوتر را آموزش ببینید.

بعد از یادگیری باید تمرین کنید تا این فعالیت‌های ساده را بدون فکر و مانند یک عادت سریع انجام دهید.

نرم افزارهایی که در یادگیری کامپیوتر از صفر به شما کمک می‌کنند برنامه‌های paint و calculator هستند که رابط کاربری ساده‌ای دارند.

زمانی که این مهارت را بدست آوردید زمان شروع مرحله دوم است که باید به سراغ تنظیمات بیشتر ویندوز مانند Control Panel و Settings بروید.

Control Panel مرکز مدیریت و تنظیم بخش‌های مختلف کامپیوتر در ویندوزهای قدیمی مانند ویندوز XP است اما از ویندوز ۸ به بعد بخشی با نام Settings اضافه شد با رابط کاربری متفاوت که هدف آن انجام کارهای Control Panel است.

اما به دلایلی Control Panel همچنان در ویندوزهای ۱۰ و … وجود دارد.

در قدم شما باید این ابزار و تمام زیر بخش‌های اصلی آن مثل Date And Time و Language و … را آموزش ببینید؛ زمانی که کار با تنظیمات کامپیوتر را آموختید دیگر صفر نیستید و می‌توانید مطالب آموزش کامپیوتر را به مرحله بعد ببرید.

برای خرید لوازم برق صنعتی می‌توانید به سایت بازرگانی صدر گستر مراجعه کنید.

آموزش مبانی کامپیوتر به زبان ساده

خب در اینجا برای آموزش کامپیوتر برای مبتدیان به سراغ آموزش مبانی کامپیوتر به زبان ساده و گویا خواهیم رفت.

برای یادگیری اصول کامپیوتر در اینجا ابتدا با ۲ نوع افزار در کامپیوتر آشنا می‌شویم یعنی سخت افزار و نرم افزار.

درباره سخت افزار و نرم افزار جلوتر صحبت خواهیم کرد.

چرا نام کامپیوتر انتخاب شد ؟

واژه Compute که یک واژه انگلیسی است و در زبان فارسی به معنای محاسبه ریشه کلمه کامپیوتر است.

می‌دانیم که کامپیوتر یک وسیله محاسبه کننده است که واحد پردازش اصلی آن یعنی CPU دقیقا همین نقش را در کامپیوتر ایفا می‌کند.

کامپیوتر از ابتدا توسط مهندسین قرار بود به دستگاهی برای محاسبه معادلات فیزیک و ریاضیات تبدیل شود برای همین نام آن Computer شد.

در زبان انگلیسی زمانی که بخواهیم فعل را به فاعل تبدیل کنیم er را به انتهای کلمه اضافه می‌کنیم مثل play و player.

سیستم کامیپوتر چگونه کار می‌کند ؟

کامپیوترها در گذشته به صورت مکانیکی بودند یعنی مانند ماشین اجزای فیزیکی در کنار هم کار پردازش را انجام می‌دادند.

طی پیشرفت‌های دانشمندان کامپیوترهای سنگین تبدیل به کامپیوترهای جیبی یا همان تلفن همراه شدند که با برق کار می‌کند.

در کامپیوتر یک ورودی، پردازش و خروجی داریم.

 • ورودی کامپیوتری اطلاعاتی است که از طریق سخت افزارهایی همچون صفحه کلید و موس و میکروفن وارد کامپیوتر می‌شود.
 • پردازش در کامپیوتر به وسیله سخت افزارهای پردازنده کامپیوتر مثل CPU که واحد اصلی پردازش و GPU واحد پردازنده گرافیک کامپیوتر است.
 • خروجی همان چیزی است که ما از طریق سخت افزارهای خروجی مثل نمایشگر و بلندگو می‌بینیم یا می‌شنویم یا همان اطلاعات نتیجه کامپیوتر.

اجزا و قطعات کامپیوتر

در کامپیوتر اجزای سخت افزاری و نرم افزاری در کنار هم فعالیت می‌کنند و وظیفه هماهنگی و مدیریت را سیستم عامل مانند سیستم عامل ویندوز بر عهده دارد.

 • CPU سی پی یو : واحد پردازنده هسته کامپیوتر به اصطلاح مغز متفکر کامپیوتر است سخت افزاری که سعی می‌کند اطلاعات ورودی را پردازش و داده خروجی را برای سخت افزارهای خروجی ارسال کند.
 • RAM رم : رم یک حافظه موقت پردازشی است که در کنار CPU وظیفه نگهداری از اطلاعات موقتی را دارد که در حال پردازش هستند یا درخواست برای شروع شدن پردازش آنها ارسال شده.
 • کارت گرافیک : اگر در زمینه بازی‌های کامپیوتری یا تدوین ویدئو کار کرده‌اید دقیقا با کارت گرافیک آشنا هستید سخت افزاری که اطلاعات تصویری در کامپیوتر را پردازش می‌کند که کارت گرافیک معمولا با کابل vga یا کابل hdmi به کامپیوتر وصل می‌شود.
 • کارت صدا : همانطور که از اسم آن مشخص است کارت صدا سخت افزاری مدیریت ورودی و خروجی صدای کامپیوتر است.
 • کارت شبکه : این کارت در انواع مختلف بی سیم و با سیم وجود دارد که مسئول مدیریت شبکه، اینترنت و اتصالات مربوط به اینترنت کامپیوتر است.
 • حافظه کامپیوتر یا Hard Disk : تمام اطلاعات متنی و تصویری کامپیوتر در این سخت افزار ذخیره می‌شود که معمولا با نام هارد آن را می‌شناسیم.

اما ابزارهای هر ابزار الکتریکی کامپیوتر نیست ! برای مثال بعضی برای خرید یو پی اس اقدام می‌کنند آن را به عنوان یک کامپیوتر می‌شناسند اما دستگاه تامین برق یو پی اس نمی‌تواند داده‌ای را پردازش کند.

خب تا به اینجا با آموزش مبانی کامپیوتر به زبان ساده همراه بودیم در ادامه به سراغ آشنایی با مراحل یادگیری کامپیوتر خواهیم رفت.

مراحل یادگیری کامپیوتر

در ادامه ۴ مرحله یادگیری کامپیوتر از صفر و آموزش کامپیوتر مقدماتی تا رسیدن به مراحل بالاتر را توضیح خواهم داد.

۱. یادگیری سخت افزار و نرم افزار

در اولین قدم گزینه مناسب برای شما آشنایی با نرم افزارها و نحوه کار آنها روی سیستم عامل ویندوز و سخت افزارهای کاربردی هر کیس کامپیوتر و لپ تاپ است.

آشنایی با سخت افزار و نرم افزار

برای خرید مینی کیس HP روی لینک کنید.

منظور از نرم افزار برنامه‌های از قبل کد نویسی شده است که روی سیستم عامل برای کاربردها و منظورهای مختلف نصب می‌شود.

سخت افزار بخش‌های فیزیکی که کامپیوتر که هرکدام دارای وظیفه‌ای در سیستم هستند مانند مادربورد و کارت گرافیک کامپیوتر.

در ادامه همین مطلب درباره ۳ چند مورد از نرم افزارهای کاربردی که بهتر است آنها را یاد بگیرید توضیح دادم اما در اینجا به سراغ چند مورد فعالیت‌های مهم برای آموزش سخت افزار کامپیوتر خواهیم رفت.

 • آشنایی با اتصالات کامپیوتر : کامپیوتر دستگاهی است که سخت افزارهای ورودی و خروجی دارد و این سخت افزارها باز به ۲ دسته سخت افزارهای داخلی (internal hardwares) و سخت افزارهای خارجی (external hardwares) تقسیم می‌شود؛ سخت افزارهای خارجی و داخلی از طریق اتصالات و بسته به سیستم و نیاز کامپیوتر به هم متصل می‌شوند که گاهی با پیچ و مهره گاهی با سیم اتصال برقرار می‌شود.
 • آشنایی با درگاه‌ها (Ports) : پورت‌ها عناصری هستند که سخت افزارها و اتصالات خارجی به کامپیوتر متصل می‌کنند مهم‌ترین پورت Power Port است پورتی که سیم برق به منبع تغذیه کامپیوتر متصل می‌شود؛ USB یک پورت معروف برای انتقال اطلاعات است که فلش‌ها و حافظه‌های جانبی خارجی (External) معمولا به وسیله این پورت به کامپیوتر متصل می‌شوند.

دانلود ویدئو رایگان آموزش کامپیوتر (پورت‌های کامپیوتر – Ports) بخشی از دوره آموزش کامپیوتر ۱۳۹۸

۲. یادگیری کار با ویندوز

ویندوز یک سیستم عامل از شرکت معروف Microsoft است که روی کامپیوتر قابل نصب است؛ استفاده از ویندوز در کشور ما ایران و دیگر کشورهای جهان رایج است اما رقبای جدی آن Mac و لینوکس نیز همچنان در جایگاه خود محبوب هستند.

سیستم عامل Mac که توسط شرکت Apple معرفی شده و مخصوص لپ تاپ‌های همین شرکت است رقیب جدی سیستم عامل شرکت Microsoft است.

آموزش کامپیوتر از صفر - راهنمای جامع یادگیری کامپیوتر

محیط ویندوز طی گذشت زمان و ارائه نسخه‌های جدید مانند ویندوز ۱۱ و ویندوز ۱۰ بروز شده و رابط کاربری آن نسبتا ساده است اما بهتر است یک دوره آموزشی بگذرانید و کار با ویندوز و رفع خطاهای متداول آن را آموزش ببینید.

کم کم سرعت انجام فعالیت در کامپیوتر توسط شما افزایش می‌یابد و آنقدر سریع عمل می‌کنید که فرد نشسته در کنار شما گیج می‌شود (این مورد معمولا برای برنامه نویسان و متخصصان این رشته پیش می‌آید).

۳. ورود به دنیای اینترنت

یکی از جواب‌های سوال برای یادگیری کامپیوتر از کجا شروع کنیم مطالعه در اینترنت است.

اینترنت یک دنیای بسیار وسیع از کامپیوتر است و بدون اینترنت دنیای کامپیوتر چندان جذابیتی ندارد هر چند در گذشته سرعت اینترنت و امکانات آنقدر پایین بوده که تعداد کامپیوترهای متصل به اینترنت بسیار کم بوده اما استفاده از کامپیوتر کم نمی‌شد.

البته برای مطالعه و استفاده زیاد از کامپیوتر بهتر است یک پد موس طبی تهیه کنید تا مچ دست شما طی مرور زمان آسیب نبیند.

شما برای کار یا یادگیری و کسب تجربه به اینترنت نیاز دارید همانطور که احتمالا الان این مقاله را از سایت نام تک در دنیای دیجیتال مطالعه می‌کند.

جستجو در گوگل قدرتمندترین موتور جستجوی جهان ساده است اما روش استفاده از آن را همه نمی‌دانند.

با گوگل می‌توان درآمد ایجاد کرد و آموزش دید اما استفاده نامناسب از آن بیشتر موجب از بین رفتن وقت شما می‌شود.

سعی کنید از اینترنت به عنوان یک فضای یادگیری و کسب درآمد استفاده کنید.

۴. انتخاب مسیر برای ادامه

در این مرحله شما باید انتخاب کنید که برای ادامه مسیر یادگیری کامپیوتر پیشرفته می‌خواهید وارد چه صنعتی بشوید؛ همانطور که می‌دانید کامپیوتر یک دستگاه است اما زمینه‌های مرتبط و زیر مجموعه آن آنقدر گسترده هستند که گاهی یک متخصص در یک زمینه کامپیوتری نام بعضی از کارهای دیگر را نمی‌داند.

ادامه مسیر یادگیری کامپیوتر پیشرفته

در اولین قدم برای ورود به عرصه یادگیری پیشرفته کامپیوتر و بعد از آن انشالله ورود به بازار کار باید یک هدف و کار واحد انتخاب و در آن متخصص شوید.

دوره جامع آموزش کامپیوتر

دوره آموزش کامپیوتر برای اینکه مهندس کامپیوتر خود باشید

آموزش کامپیوتر پیشرفته

بعد از آموزش کامپیوتر از صفر و متوسط دیگر باید به سراغ مباحث پیشرفته کامپیوتر بروید البته باید دقت کنید که تنها دانش و مهارت عملی کامپیوتر برای یک مهندس کافی نیست بلکه شخصیت و هنر مدیریت کسب و کار نیز برای یک مهندس ضروری است.

زمانی که شروع به یادگیری کامپیوتر پیشرفته کردید می‌توانید مسیر خود را برای ادامه را نیز مشخص کنید برای مثال قصد دارید برنامه نویس شوید یا طراح گرافیک یا هر تخصص دیگری که به عنوان زیر مجموعه کامپیوتر به حساب می‌آید.

پایه و اساس این فعالیت‌ها کامپیوتر و معمولا ویندوز است و مهارت داشتن در تنظیم و کار با ویندوز جلوی بسیاری از موانع راه برنامه نویسی و طراحی گرافیک و غیره را می‌گیرد و همچنین مسئله‌های زیادی را حل می‌کند.

در مرحله آموزش کامپیوتر پیشرفته به سراغ شبکه، مونتاژ عملی کامپیوتر و تعمیر مشکلات کامپیوتر می‌رویم مرحله‌ای که شما در آن تبدیل به یک متخصص کامپیوتر می‌شوید.

زمانی که مهارت پیشرفته ICDL و کامپیوتر را بدست آوردید می‌توانید برای سایت و شبکه‌های اجتماعی کسب و کارتان تولید محتوا انجام دهید که در سایت تک سئو مقاله آموزشی تولید محتوا چیست را می‌توانید مطالعه کنید.

بهترین روش یادگیری کامپیوتر

برای یادگیری کامپیوتر بهترین روش وجود ندارد شما بسته به شرایط خودتان باید انتخاب کنید که قصد دارید با مطالعه کتاب آموزش کامپیوتر این مهارت را بیاموزید یا در دوره‌های حضوری شرکت کنید یا می‌خواهید ویدئوهای آموزشی کامپیوتر را مشاهده کنید.

اگر قصد دارید آموزش کامپیوتر از صفر را شروع کنید و زمانی زیادی ندارید طبیعتا شرکت در دوره‌های خصوصی یا عمومی کامپیوتر می‌تواند برای شما مفید باشد و اگر زمان کافی برای یادگیری کامپیوتر دارید و می‌خواهید با سرعت پایین‌تری مسیر آموزش را طی کنید کتاب آموزش کامپیوتر می‌تواند برای شما گزینه مناسب‌تری باشد.

آموزش کامپیوتر با ویندوز ۱۰ یا ۷

دو تا ویندوزهای رایج در زمان حال در کشور ما ویندوز ۱۰ و ویندوز ۷ است دو تا ویندوزی که از نظر رابط کاربری و گرافیک تفاوت دارند اما هر دو قدرتمند هستند.

آموزش کامپیوتر از صفر و آموزش ویندوز ۱۰ و یادگیری ویندوز ۷

ویندوز ۷ دیگر از سوی شرکت Microsoft پشتیبانی و بروز رسانی نمی‌شود اما همچنان پر استفاده است همچنین پیشنهاد می‌کنم اگر کامپیوتری ضعیف دارید روی آن ویندوز ۱۰ نصب نکنید چون به احتمال بالا سرعت بالایی را تجربه نخواهید کرد.

آینده ویندوز این است که کامپیوتر ببیند، گوش کند و حتی یاد بگیرد. (Bill Gates)

اما اگر سیستم قدرتمند یا متوسطی دارید ویندوز ۱۰ را نصب و کار با آن را شروع کنید.

نرم افزارهای کاربردی کامپیوتر و ویندوز

در یادگیری کامپیوتر از صفر تا پیشرفته نرم افزارهایی هستند که کاربرد آنها قابل توجه است مانند نرم افزار Control Panel که در بالاتر درباره آن توضیح دادم.

این نرم افزارها به ۲ دسته تقسیم می‌شوند نرم افزارهایی که صورت پیش فرض در ویندوز وجود دارند و متعلق به خود ویندوز هستند مانند Device Manager و This PC و غیره؛ دسته دوم نرم افزارهایی هستند که توسط برنامه نویس‌ها و شرکت‌هایی به غیر از Microsoft و به صورت کمکی روی ویندوز نصب می‌شوند که تعداد آنها بسیار بالاست.

نرم افزارهای کاربردی ویندوز در یادگیری کامپیوتر پیشرفته برای آموزش کامپیوتر پیشرفته این نرم افزارها را یاد بگیرید

از فتوشاپ و ورد تا PHPStorm و غیره.

در مسیر یادگیری کامپیوتر از صفر تا آموزش کامپیوتر پیشرفته باید کار با نرم افزارهای کاربردی را آموزش ببینید که در ادامه چند مورد از نرم افزارهای کاربری و مفید را معرفی خواهم کرد.

۱. Adobe Photoshop

نرم افزار معروف از شرکت Adobe با نام فتوشاپ که سال‌هاست در زمینه گرافیک حرف‌های زیادی برای گفتن داشته و دارد؛ این برنامه قدرتمند مخصوص طراحی تصاویر است و حکم یک جعبه ابزار ویرایش تصاویر بسیار قوی را برای هر متخصص کامپیوتر دارد.

۲. Google Chrome

گوگل کروم نرم افزار پیچیده‌ای نیست یک مرورگر قوی از شرکت Google است که ابزارها و افزونه‌های کمکی خوبی برای جستجوی بهتر در گوگل در اختیار ما قرار می‌دهد.

۳. Microsft office

آموزش کامپیوتر از صفر تا یادگیری کامپیوتر پیشرفته کسب مهارت کار با مجموعه نرم افزاری آفیس یک مزیت بزرگ برای شماست در این مجموعه نرم افزارهایی با کاربردهای متنوع وجود دارد که در ادامه آنها را معرفی می‌کنم :

 • نرم افزار ورد (Microsoft Word) : این برنامه مخصوص نوشتن مقالات و کتاب‌ها و در کل محتوای متنی است که نسخه‌های متنوعی از ۲۰۰۳ و ۲۰۱۳ و ۲۰۱۹ دارد.
 • نرم افزار پاور پوینت (Microsoft Powerpoint) : یک نرم افزار مخصوص طراحی اسلایدهای آموزشی برای ارائه که بسیار از سخنرانان و مدرسین از آن استفاده می‌کنند.
 • نرم افزار اکسل (Microsoft Exel) : یک برنامه حسابداری و مدیریت داده به صورت جدول بندی شده که ابزاری بسیار کاربردی برای مدیریت اطلاعات است.

جدا از این ۳ نرم افزار در مجموعه نرم افزاری آفیس برنامه‌های دیگری نیز وجود دارد مانند Access و Outlook و غیره اما این ۳ نرم افزار کاربردی‌ترین برنامه‌ها هستند.

آموزش کامپیوتر ساده نیست اما هست

اولین نکته‌ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که برای یادگیری کامپیوتر از صفر ممکن است با نگرانی یا متوجه نشدن مفهوم‌هایی روبرو شوید چون در صنعت کامپیوتر و فضای دیجیتال اصطلاحات زیاد و متنوعی وجود دارد که هر کدام دارای معنی خاص خود است و در زمینه خود کاربرد دارد.

اصطلاحاتی مانند سئو و cpu؛ وقتی وارد آموزش و کسب تجربه در صنعت کامپیوتر می‌شوید متوجه سادگی آن می‌شوید اما بخش مهم آن نیاز به تلاش برای رشد است.

برای شروع یادگیری کامپیوتر کافیست در دوره ثبت نام کنید (دوره آموزش کامپیوتر).

نتیجه گیری

در این مقاله در مورد آموزش کامپیوتر از صفر صحبت کردیم و امیدواریم برای شما مفید بوده باشد تا بدانید برای یادگیری کامپیوتر از کجا شروع کنیم.

چگونه یادگیری کامپیوتر از صفر را شروع کنیم ؟

برای شروع یادگیری کامپیوتر از صفر بهتر است ویدئوهای آموزشی را مشاهده کنید تا با اصول کار با ویندوز آشنا شوید

کسب درآمد از کامپیوتر چگونه است ؟

کامپیوتر یک صنعت بسیار گسترده است و زمینه‌های متنوعی برای کسب درآمد وجود دارد از تعمیرات کامپیوتر تا طراحی سایت و غیره

آموزش کامپیوتر پیشرفته ؟

برای یادگیری کامپیوتر به صورت پیشرفته بهتر است ابتدا اصول را حرفه‌ای یاد بگیرید و بعد از آن یادگیری کامپیوتر پیشرفته را شروع کنید

از این مطلب چقدر راضی بودید ؟

میانگین امتیاز / ۵. امتیاز

No votes so far! Be the first to rate this post.

اشتراک گذاری